Aydın Tabip Odası’nın Tıp Haftası programı kapsamında geleneksel olarak düzenlediği fotoğraf sergisinin 14’üncüsü buruk açıldı. Sergi için bu yıl, COVID-19 ile mücadelede 13 Ekim 2020 tarihinde yaşamını yitiren Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Esat Ülkü’nün çektiği fotoğraflardan bir seçki oluşturuldu.

Serginin açılışına Dr. Esat Ülkü’nün eşi ve kızı başta olmak üzere yakınları, TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, TTB II. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, TTB Merkez Konseyi üyesi Prof. Dr. Hakan Erbay, Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Adalet Çıbık ve yönetim kurulu üyeleri, İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı, Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Dr. Erdem Ali Özkısacık, Nazilli Fotoğraf ve Plastik Sanatlar Amatörleri Derneği Başkanı Zeki Yavuzak ile çok sayıda hekim ve sanatsever katıldı.

Sergi açılışında konuşan Dr. Adalet Çıbık, Dr. Esat Ülkü’nün tabip odası başkanlığı görevi sırasında COVID-19 nedeniyle yaşamını yitiren bir hekim olduğuna dikkat çekti. Çıbık, bu seneki sergiyi bir fotoğraf aşığı olan Dr. Esat Ülkü'ye ithaf etme kararı aldıklarını belirtti.

Dr. Ali İhsan Ökten, fotoğraflarından tanıdığı Dr. Esat Ülkü anısına kendi yazdığı “Mitoloji ve Tıp” kitabını Aydın Tabip Odası’na armağan etti.

Dr. Şebnem Korur Fincancı “Esat hocamızın aramızda olmasını, buradaki fotoğraflara olan hayranlığımızı kendisine aktarabilmeyi isterdim. 'Tıp fakültesinden her şey çıkar, arada bir de hekim çıkar' derler. Fotoğrafları görünce ne kadar çok yönlü olduğumuzu bir kez daha anladım. Evrensel hekimlik değerlerinden yana olan insanın gözü başka. O göz insanı görüyor, doğayı görüyor ve emeği görüyor. Aydın Tabip Odası'nın bu anlamlı etkinliği hepimiz için çok değerli. Esat Ülkü'nün anısını her zaman yaşatacağız diye konuştu. Korur Fincancı, ayrıca COVID-19 aşı çalışmalarına da değinerek aşılamanın süratli bir şekilde devam etmesini ve herkesin aşı olmasını tavsiye etti.

Çalışma arkadaşları Dr. Turhan Keskin ve Dr. İsmail Hakkı Ertin de yaptıkları konuşmalarla Dr. Esat Ülkü’yü andı.

Son konuşmayı yapan Dr. Esat Ülkü’nün kızı Dr. Müge Bozkurt ise serginin kendisini duydulandırdığını ifade etti. Babası Dr. Esat Ülkü'nün Aydın Tabip Odası'nda çok keyif alarak çalıştığını, fotoğraf çekimini de keyifle yaptığını kaydeden Bozkurt, "Bu sergi ikisinin birleşimi oldu. Sağlığında bu fotoğraf sergisini görseydi herhalde zevkten dört köşe olurdu. Bu sergi bizi çok duygulandırdı. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

14 Mart’a kadar Aydın Forum Alışveriş Merkezi’nde açık olacak serginin, daha sonra ise Dr. Esat Ülkü’nün başhekimliğini yaptığı Nazilli Devlet Hastanesi’nde sergilenmesi planlanıyor.