Sağlık Bakanlığı’nın elindeki bilimsel bilgi ve verileri toplumla şeffaf bir şekilde paylaşmaması, aşılar hakkında bilgilendirme yapmaması nedeniyle tarafımıza çok fazla soru iletilmektedir. Sağlık Bakanlığı eliyle yaratılan bilimsel verilerden uzak, izaha muhtaç bu belirsizlik hali, sağlık çalışanlarının enerji ve zamanını almakta, salgının başından beri desteklemedikleri sağlık çalışanlarını daha da tüketmektedir.

Aşılama sürecinin başında tek çeşit aşı ile kalınmamasını; Faz-3’ü tamamlanmış diğer aşıların da temin edilmesini önermiştik. Buna rağmen sadece tek çeşit aşı temin edilmiştir. 

Son dönem yapılan bilimsel çalışmalara göre ölüm oranlarında, hastane yatışlarında etkili ve koruyucu olan Coronavac aşısının yeni çıkan varyantlar konusunda tam koruyuculuk sağlayamadığı belirtilmektedir. Sağlık Bakanlığı da aşılama süreci ve elinde biriken bilimsel verileri paylaşmalı, hangi yaş/risk grubuna üçüncü doz gerektiğini topluma anlatmalıdır. Sağlık Bakanlığı’nın halen bir aşı programı/politikası ortaya koymaması da toplumun bazı kesimlerini rehavete ya da kaygıya sürükleyebilmektedir.

Mevcut bilgiler ışığında iki doz Coronavac aşısı olan yurttaşların üçüncü doz olarak mRNA aşılardan birini tercih etmesi koruyuculuk açısından önerilmektedir. 

Bunun dışında sık sorulan sorulara ulaşmak için tıklayın.