Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesinde çalışan sağlıkçılar 01 Nisan 2016 Cuma günü 12.30'da Başhekimlik önünde çocuk istismarına karşı duyarlılığı artırmak ve tepki vermek amacıyla “Kara Steteskop” görevi için basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasında ilk sözü İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Dr. Ozan Toraman aldı. Dr. Toraman; “Ülke olarak karanlık günlerden geçiyoruz. Her gün ölüm haberlerinin yanında artık yüzümüzü karartan, yüreğimizi dağlayan haberlerle karşı karşıyayız. Öyle bir hale geldik ki; basından sürekli olarak yeni bir çocuğumuzun istismar haberini duyuyoruz, geleceğinin karartıldığını öğreniyoruz ama kendi geleceğimize sahip çıkamıyoruz. Çocuklarımız inşaatlarda çalışmak zorunda kalıyor, genç gelinler olarak hayatları karartılıyor. Yıllardan beri anne ölümleri ve bebek ölümleri artmaya başladı. Bu tabloya sessiz kalamayız, bu tabloya siyasi çıkarlar uğruna sessiz kalma şansımız yok. Toplum olarak alnımıza sürülmüş bu kara lekeyi temizlemek zorundayız. Sorumluluğumuzu göstermek, mağdur olan ve istismara uğrayan çocuklarımızı unutmadığımızı ve unutmayacağımızı ifade etmek için steteskoplarımıza siyah kurdele bağladık” diye konuştu.

Dr. Toraman’nın ardından söz alan SES Şişli Şube Başkanı Fadime Kavak da, aylardır konuşulan çocuk istismarları ve buna karşı hükümetin/ bakanların sessiz kalışlarının tüm sağlık çalışanlarını üzdüğünü, çocukların ülkemizin geleceği olduğunu ifade ederek; “Çocukların hayatlarının düzenlenmesi, psikolojik yardım almasını sağlamak bakanlığın görevidir. Bizler buradan bakanları göreve çağırıyoruz. Sağlıkçılar olarak bize yapılan başvuruların takipçisi olacağız, tedavilerini yapacağız. Onları tekrar hayata döndürmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

Basın açıklamasını Dr. Atilla Gözübüyük okudu. Dr. Gözübüyük; “Ülkemizde her 100 çocuktan 30’u istismara uğramaktadır. 18 yaşın altında istismara uğrayan 100 çocuktan 85’i ilgili kurumlara bildirilmemektedir. Bu nedenle yeniden istismara uğramaktadırlar. Çocuk istismarı siyaset ve ideoloji üstü bir felakettir. Çocuk istismarı sömürüdür, sadece o çocuğu değil tüm toplumu etkiler” diye konuştu.

Dr. Gözübüyük’ün ardından sağlık çalışanlarının eylemine destek veren hasta yakınlarının birer konuşma yaptığı basın açıklaması sona erdi.   

Basın metni için tıklayınız.