Artvin’in Hopa ilçesinde 31 Mayıs 2011’de polisin yoğun biber gazı kullanımı sonucu yaşamını yitiren Metin Lokumcu’nun davası 10 yıl 7 ay sonra yeniden başladı. Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve 13 polisin yargılandığı davanın ilk duruşmasını Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut da takip etti.

Duruşmada ilk olarak Türkiye Barolar Birliği, barolar ve hukuk örgütleri katılım taleplerini sundu fakat mahkeme heyeti tüm katılım taleplerini reddetti. Lokumcu ailesinin avukatları da sanıkların mahkemede bulunmalarını talep etti fakat bu talep de reddedildi. Dönemin Artvin İl Emniyet Müdürü, sanık Muhsin Armağan’ın sorgusunda ses ve görüntü sisteminde sorunlar yaşanması üzerine sanıkların mahkemeye getirilmesi talebi yinelendi. Mahkeme heyeti ikinci itirazı kabul ederek davayı 6 Ocak 2022 tarihine erteledi.

Duruşma sonrası Trabzon Adliyesi önünde bir basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında konuşan TTB Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut, Metin Lokumcu’nun ölümüne de sebep olan biber gazının zararlarına ve aşırı kullanımına dikkat çekti. Bu konuda defalarca uyarılarda bulunduklarını hatırlatan Bulut, TTB olarak davayı sonuna kadar takip edeceklerini de sözlerine ekledi.

Av. Sercan Aran, davanın her aşamasında yeni bir mücadele başlatıldığını dile getirerek “Sanıkların sorumluluklarının daha fazla olduğunu da biliyoruz, bu sanıklardan daha fazlasının sorumlu olduğunu da biliyoruz. Biz Metin hocamızın mirasına sahip çıkmayı sürdüreceğiz” diye konuştu. Av. Meriç Eyüboğlu da SEGBİS yöntemi ile sorgulamaya tepki gösterirken “Biz Türkiye’nin her yerinden buraya geliyorsak, sanıklar da gelecekler. Gözlerimize bakarak ifade verecekler. Bir dahaki duruşmada onları daha kalabalık bekliyor olacağız” dedi.

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu üyesi Ramazan Gürbüz, Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Sera Kadıgil, Halkların Demokratik Partisi Milletvekili Zeynel Özen ve Hopa Halkevi Başkanı Kamil Ustabaş ve Metin Lokumcu’nun oğlu Ulaş Lokumcu da konuşmalarında adalet mücadelesini sonuna kadar sürdüreceklerini ifade etti.