Sinop’taki sağlık emek-meslek örgütleri; geçici görevlendirme ile Boyabat’a doğru hareket halindeyken yaşanan trafik kazasında Dr. Mehmet Turan Yazlak ve Dr. Sena Sakin ile araç şoförü Ender Çoraklı’nın yaşamını yitirmesi, Dr. Beyzanur Çetin’in ise yaralanmasının ardından 12 Haziran 2024 günü Sinop Atatürk Devlet Hastanesi önünde bir basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasına Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Genel Sekreteri Dr. Vedat Bulut ve Sinop Tabip Odası Yönetim Kurulu üyeleri ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Genel Sağlık İşçileri Sendikası, Hekim Birliği Sendikası ve siyasi partilerin yönetici ve üyeleri katıldı.

Basın açıklamasında söz alan Dr. Vedat Bulut; Sağlık Bakanlığı’nın Boyabat 75. Yıl Devlet Hastanesi’ne yerleşik kadro ataması yaptığını ancak o hekimler başka bir yere geçici görevlendirilince bu defa da Boyabat’taki eksikliği gidermek üzere geçici görevlendirme yapıldığını aktardı. Görevlendirmelerin çoğunlukla genç hekimler üzerinden ve kimi zaman nöbet sonrası yapıldığını ifade eden Bulut; barınma, beslenme ve ulaşım gibi güvenli, güvenceli çalışma koşullarının sağlanmadığına da dikkat çekti. Yaz aylarında turistik bölgelere yönelik görevlendirmelerde, ekonomik sınırlılıklar nedeniyle hekimlerin çok daha büyük sorunlar çektiğini de sözlerine ekleyen Bulut, Sağlık Bakanlığı’nı hekimlerin yaşamlarını yitirmesine ve istifa etmesine hekimleri istifa etmeye zorlayan bu yanlış politikadan bir an önce vazgeçmeye çağırdı.

Sağlık hizmetlerinin pek çoğu usulsüz görevlendirmelerle geçiştirilmesi hem sağlık emekçilerinin hem de toplumun sağlığını tehdit etmektedir. Bu iş cinayetlerinin peşinde olduğumuzu, geçici görevlendirme usulünden iş güvenliği eksikliklerine kadar tüm aşamalarda Sinop Tabip Odası ile birlikte hukuki süreci takip ettiğimizi kamuoyuna duyururuz.

Sinop Tabip Odası Başkanı Dr. Arif Özdal Arslan tarafından okunan basın açıklaması ise şöyle:

Bugün burada geçici görevlendirme ile Boyabat ilçesine doğru gitmekteyken geçirdikleri trafik kazası nedeni ile iki doktor arkadaşımız Dr. Mehmet Turan Yazlak, Dr. Sena Sakin ve bir şoför arkadaşımız Ender Çoraklı’yı kaybettiğimiz, Dr. Beyzanur Çetin’in de yaşam mücadelesinde olması nedeniyle toplandık.

Yaşamını yitirenlerin ailelerine, yakınlarına, çalışma arkadaşlarına ve sağlık camiasına başsağlığı ve sabır, yaralı arkadaşımıza da acil şifalar diliyoruz.

Sağlık Bakanlığı tarafından çeşitli gerekçelerle yoğunlaştırılan geçici görevlendirme uygulamasının kamu yararına ve hizmet amacına uygun olması gerektiğini, bu görevlendirmeler sırasında ulaşım da dahil pek çok bileşeni kapsayan güvenli, güvenceli çalışma hakkının kamu otoritesinin sorumluluğunda olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.

Bu arkadaşlarımız 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 13. maddesinde belirtilen hükümce iş kazasında hayatlarını kaybetmiş ve mağdur olmuşlardır.

Yüzyılı aşkındır sağlık çalışanları savaşlarda, felaketlerde, salgınlarda, köylerde, kentlerde itirazsız özveri ile yaşam kurtarmak için hayatlarını, sağlıklarını yitirdiler. Görevlerimizin güçlüklerini biliyoruz ancak sorunların kalıcı çözümü yerine her ay onlarca arkadaşımızın oradan oraya piyon gibi günü kurtarıcı uygulamalarla görevlendirilmesi de böyle bir faciaya kapı aralamıştır.

Bu arkadaşlarımız hayatlarının baharında aramızdan ayrıldılar. Artlarında bıraktıkları yakınları için yaşanan acılar ve hikayelere yürekler dayanmaz. Acımız büyüktür ve sabrımız tükenmektedir.

Bu görevlendirmelerin kamu yararına mı, siyasi saiklerle mi yapıldığının, kaybettiğimiz ve yaralı arkadaşlarımızın hukuki haklarının takipçisi olacağız.

Hepimizin başı sağ olsun.

Sinop Tabip Odası