DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim-Der), tüm duyarlı yurttaşları 10 Ekim Katliamı’nın 4. yılı dolayısıyla Ankara Garı önünde gerçekleştirilecek anma etkinliğine çağırdı.

DİSK Genel Sekreteri Cafer Konca, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman ve 10 Ekim Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun’un katılımıyla düzenlenen basın toplantısı 7 Ekim 2019 Pazartesi günü 10 Ekim-Der binasında gerçekleştirildi.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, burada yaptığı konuşmada demokrasi ve barış şöleni haline gelmesi gereken meydanın katliam meydanına dönüştüğünü, yaşamını kaybedenler yanında katliamın nedeniyle organ kaybı ile yaşayan yurttaşlar olduğunu söyledi. Patlamalardan sonra yardım etmeye çalışan sağlık emekçilerine gaz sıkılması yargılamanın adil olmayacağının göstergesi olduğunu belirten Adıyaman, “İlkyardımın engellendiğini, ambulansların nasıl geç geldiğini belgeleri ile sunduk” diye konuştu. Adıyaman, gerçek faillerin ortaya çıkması için katliamı unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını belirterek, “Bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Tüm hekim arkadaşları sağlık emekçilerini ailelerle dayanışmaya çağırıyoruz" dedi.

10 Ekim-Der Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, “48 aydır Ankara Garı önünde her ayın 10’unda adalet arayışını tekrarlıyoruz. Bu ay da orada olacağız” derken, DİSK Genel Sekreteri Cafer Konca, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ve TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz da, tüm emek, barış ve demokrasi bileşenlerini 10 Ekim 2019 Perşembe günü Ankara Garı önünde gerçekleştirilecek anmaya katılmaya çağırdılar.

10 Ekim 2019 Perşembe günü anma programı şöyle:

08.30 Numune Hastanesi Önünde Buluşma ve Gar’a Yürüyüş

KESK-DİSK-TMMOB-TTB adına konuşma

TBMM’de grubu bulunan partiler adına konuşma

10 Ekim-Der adına konuşma

Karanfil bırakma