Küba Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve José Martí Küba Dostluk Derneği, görüş alışverişinde bulunmak ve dayanışma duygularını iletmek üzere 1 Mart 2023 günü Türk Tabipleri Birliği’ni (TTB) ziyaret etti.

Küba Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk İşlerinden Sorumlu Müsteşarı Luis Javier Cabañas Álvarez ve José Martí Küba Dostluk Derneği Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Onur Çuvalcı’dan oluşan heyetle görüşmeye TTB Merkez Konseyi Genel Sekreteri Dr. Vedat Bulut katıldı.

6 ve 20 Şubat 2023 depremleri ile ilgili üzüntü ve başsağlığı mesajlarını ileten Cabañas, deprem sonrası Küba’dan gönderilen 32 kişilik sağlık tugayının görevlendirildiği Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi ve Yörük Selim Polikliniği ile Elbistan’daki bir sağlık ocağında yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Küba’nın sağlığı önceleyen politikalarından söz eden Cabañas; ABD’nin 60 yılı aşkın süredir uyguladığı ablukanın COVID-19 pandemisi sürecinde de devam ettiğini, solunum cihazı temininde çıkarılan engellerin sağlık alanında ağır tahribatlar yarattığını aktardı. Cabañas, ablukaya karşı dayanışma göstermenin önemine dikkat çekti ve bugüne kadar gösterdiği dayanışma için TTB’ye teşekkürlerini iletti.

Dr. Vedat Bulut da hem ablukaya rağmen toplum sağlığı için verdiği mücadele hem de deprem sonrası Türkiye’de yürüttüğü sağlık çalışmaları için Küba’ya ve Kübalı hekimlere teşekkür etti, TTB olarak bundan sonraki süreçte de dayanışma içinde olacaklarını ifade etti.