İstanbul`daki terör saldırısını lanetliyoruz!

Geleceğe dair iyi dileklerde bulunmakta zorlandığımız şu günlerde, yeni yıla “sağlık için, umut, çatışmasızlık, barış, yaşanabilir bir doğa, eşitlik, iyi hekimlik, iyilik, dostluk ve dayanışma” dileklerimizle girmiştik; hepsi için daha fazla çaba harcama sözümüzü yinelemiştik.

Yaşam hakkını, farklı yaşam tarzlarını, farklı kültür ve inançları hiçe sayan mutlak kötülük yine boş durmadı; İstanbul’da bir eğlence merkezine yönelik düzenledikleri saldırıda 39 insanımız katledildi, onlarcası yaralanarak hayatta kalabildi. Hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz.

Bu katliamların önlenmesi için failleri ve azmettiricileri bir an önce bulunarak yargılanmalıdır. Kendi gibi olmayana, kendi gibi düşünmeyene tahammülsüz ve derin bir nefret söylemi içeren politikaların, toplumu bölüp ayrıştırdığı, bu gidişatın hepimizi çok tehlikeli  noktalara götürdüğünün artık farkına varılmalı ve buna son verilmelidir.

Son 18 aydır ülkemizi kana bulayan katliamlar ve kan siyaseti silsilesiyle mücadele etmekten ödün vermeyeceğimizi, demokrasi mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi, hekimler olarak yaşam hakkı başta olmak üzere evrensel insan hakları ve değerlerinin öncü savunucuları olmaya devam edeceğimizi bir kez daha duyururuz.

Bu kan siyasetine, ayrımcılığa, tahammülsüzlüğe, katliamlara, mutlak kötülük ve karanlığa teslim olmayacağız. TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel’in meslektaşlarımız için kaleme aldığı yeni yıl mektubunda altını çizdiği üzere; “Kötülüğün karşısında iyilik, içimizde büyüteceğimiz umudumuz, geleceğimiz” olacak.

Türk Tabipleri Birliği
Merkez Konseyi